Brand Identity

More Website Templates @ TemplateMonster.com - November 11, 2013!

اخبار

پانزدهمین نمایشگاه دام طیور و آبزیان تهران 

 

خلاصه ای از اوضاع گوشت قرمز و مرغ و نمایشگاه اسپیس فرانسه / تصویری
ITPNews     ۰۳ مهر ۱۳۹۵      

با وجود کاهش جزئی بازدید کنندگان این نمایشگاه نسبت به سال گذشته، که شاید مهم ترین دلیل آن همزمان شدن آن با عید قربان بود، غرفه داران و بازدیدکنندگان کیفیتی خوب برای این نمایشگاه تخصصی رقم زدند. 
مارسل دنیول، مدیر نمایشگاه، اظهار داشت: «نمایشگاه اسپیس برای دامداران محلی است که می توانند تجربیات و نیازهایشان را با استفاده از وسایل و تجهیزات و همچنین تبادل اطلاعات بیان کنند و این چیزی است که 30 سال است در این نمایشگاه دیده می شود».
فضای انتخاباتی فرانسه موجب شد تا شخصیت های سیاسی این کشور در این نمایشگاه دیده شوند. شخصیت هایی از جمله ژان فرانسوا کوپه، امانوئل ماکرون،آلن ژوپه،... و جالب اینکه این شخصیت های سیاسی به حرف های دامداران گوش می دادند و در جریان توسعه و پیشرفتهای آنها قرار می گرفتند.
115 کشور در این نمایشگاه شرکت داشتند و می توان گفت که امسال هم این نمایشگاه به خوبی از بین المللی بودن خود دفاع کرد. نمایندگان زیادی از آفریقای غربی در این نمایشگاه شرکت داشتند. فیل هوگان، کمیسر کشاورزی اروپا نیز روز جمعه از این نمایشگاه دیدن نمود. 

همچنین از ایران چند هیات مختلف برای بازدید از این نمایشگاه حضور داشتند که بنا به اعلام نماینده اسپیس در ایران٬ شرکت سان صفا بیشترین میزان بازدیدکننده از ایران را وارد نمایشگاه نموده بود.

 

چرا قیمت گوشت افزایش پیدا کرد
شبکه خبر     ۰۴ مهر ۱۳۹۵      

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران معتقد است، بر خلاف شایعات ما با کمبود دام زنده در کشور روبرو نیستیم اما تقاضا در این روزها روند افزایشی داشته و دلالان با سوء استفاده از شرایط موجود؛ قیمت گوشت را بالابرده اند تا حاشیه سود خود را بیشتر کنند.
محمدرضا ملاصالحی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به دلایل افزایش قیمت گوشت در یکی دوماهه اخیر گفت: استفاده از دام زنده در ماه های پر مصرف موجب شده تا سیستم دلالی در عرضه گوشت قرمز رونق بیشتری بگیرد،؛ در میانگین سه سال گذشته تنها هزار تومان به قیمت دام زنده اضافه شده و هم اکنون هرکیلو گوشت دام زنده 12 هزار تومان است که در ماه گذشته 11 هزار و 800 تومان بوده، عرضه انبوه در طی این ماه ها روند افزایشی اش با کندی مواجه شده که ممکن است یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، همین باشد.
او تاکید کرد: ما در جهت حمایت از تولید داخل، تعرفه قیمت گوشت قرمز را بالا بردیم اما این روند افزایشی را تایید نمی کنیم، بیشترین میزان گوشت قرمز در بازار گوشت گوساله است و تنها 40 درصد مابقی گوشت در بازار، گوشت گوسفندی است، هر کیلو گوشت گوسفندی 34 هزار تومان است و ممکن است در تهران، بسته به منطقه محل عرضه، قیمتها بیشتر از این باشد.
او تصریح کرد: وزارت جهاد باید بازار را تنظیم کند و در حقیقت ابزارها در دست این وزارتخانه است، اما ابزار برخورد در دست ما نیست، ما برای تنظیم بازار واردات گوشت را هم در دستور کار داریم؛ کمبود گوشت در بازار مقطعی است اما مسئله مهم این است که در زمان عرضه انبوه، قیمتها افت می کنند که طبیعتا سیستم دلالی که به دنبال حاشیه سود خود است از وضعیت موجود سوء استفاده می کند، ای کاش درصدی از این سود به جیب مصرف کننده یا تولید کننده می رفت که نمی رود.
احمد مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: افزایش قیمت گوشت قرمز را تایید می کنیم اما سود اصلی را واسطه و دلال می برد؛ نه تولید کننده، حال سوال این است که سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده کجاست؟ چرا زمانی که قیمت گوشت زیاد می شود همه ما را مقصر می دانند اما زمانی که قیمتها افت می کند کسی از ما دلجویی نمی کند و ضرر و زیان ها را کسی جبران نمی کند.
او ادامه داد: اگر قیمتها برای تولید کننده هزار تومان افزایش یابد براساس عرف مصرف کننده باید شاهد افزایش 2 هزار تومانی قیمت گوشت باشد نه 6 هزار تومان؛ سوال این است که این افزایش قیمت به چه دلیلی است؟ ما از زمستان پارسال با کاهش قیمت گوشت تا سقف 10 هزار 800 مواجه شدیم اما مصرف کننده همان قیمت گزاف بیش از 25 هزار تومان را پرداخت کرد؛ در کشور ما تولید کنند و مصرف کننده بیشترین آسیب را می بینند و سود اصلی در جیب دلالان می رود.
او خاطر نشان کرد: ما در کشورمان مشکل عرضه دام نداریم زیرا تولیدات در کشور به قدری زیاد است که در حال حاضر نه تنها با کمبود که با مازاد دام هم روبرو هستیم تا جایی که مجبور شدیم مقداری از این دامها را صادر کنیم.
عزیزاللهی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران با اشاره به دلایل گرانی قیمت گوشت اظهار کرد: دام زنده برای اینکه به مصرف کننده برسد، چند دست می چرخد و همین امر علت اصلی افزایش قیمت گوشت است، این در حالیست که روند قیمتها در دامداری ها چندان افزایش نیافته و آنچه موجب حباب در قیمتها شده است دلالانی هستند که به رشد قیمتها دامن زده اند.
او یادآور شد: دامداران با تمام توان در حال تولید اند تا نیاز کشور را تامین کنند، حال برخی مواقع مانند محرم و صفر و یا اعیاد خاص، میزان مصرف در کشور بیشتر از تولید می شود که در این زمان ما باید بازار را تنظیم کنیم.

 

قیمت مرغ در سراشیبی 
میزان     ۰۴ مهر ۱۳۹۵      

طی هفته گذشته قیمت مرغ با توجه به کاهش تقاضا و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان با کاهش قیمت روبرو شد.
مهدی یوسف‌خانی، درخصوص روند قیمت مرغ و تغییرات آن طی یک هفته اخیر گفت: قیمت مرغ طی هفته گذشته حدود 500 تومان کاهش قیمت داشته است و هر کیلو با قیمت 7 هزار و 100 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
وی افزود: هرکیلو مرغ در عمده فروشی‌های میدان بهمن 6 هزار و 200 تومان و در واحدهای صنفی با قیمت 6 هزار و 400 تومان عرضه می‌شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در توضیح دلیل کاهش قیمت مرغ در بازار طی چند روز گذشته، اظهار کرد: کاهش تقاضا در کنار افزایش عرضه مرغ در بازار از سوی تولیدکنندگان دلیل کاهش قیمت 500 تومانی مرغ بوده است ولی پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته بیش از این قیمت‌ها کاهش پیدا نکند. 
یوسف‌خانی با اشاره به نزدیکی ماه محرم در رابطه با قیمت و میزان عرضه مرغ در این ایام خاطرنشان کرد: در این ماه تقاضا برای خرید مرغ از سوی مردم عادی به صورت تک فروشی کاهش پیدا می‌کند و میزان تقاضا به صورت عمده از سوی هیات و مساجد افزایش می‌یابد که باعث توازن در میزان عرضه و تقاضا خواهد شد و انتظار می‌رود شاهد افزایش قیمت چشم‌گیری در این ایام نباشیم. 

 

دلهره و عذاب مداوم مرغداران

/نویسنده: منصور انصاری/     ۲۰ تير ۱۳۹۵      


اگر به سایت ITPNews، موسسه اطلاعات مرغداری، مورخه 13 خرداد ماه مراجعه کنید، به روال آنچه این موسسه انجام می‌دهد، نموداری از قیمت جوجه یک روزه میان 22 فروردین ماه 1395 تا 8 خرداد ماه ترسیم کرده است که تجزیه و تحلیل این نمودا ر به روشنی از نوسان شدید قیمت این ماده اولیه تولید گوشت مرغ که البته نشانه بیماری صنعت است خبر می د هد. 
در این نمودار، متوسط قیمت در تاریخ 22 فروردین ماه برای هر قطعه جوجه یک روزه بالاتر از 1000 تومان و کمتر از 1056 تومان است. در فاصله ای کمتر از 6 روز، این قیمت با افزایشی حدود 23 درصد به 1280 تومان پرواز می‌کند و سپس از این نقطه اوج، درکمتر از 17 روز به کف قیمت یعنی 720 تومان برمی خورد که دربردارنده کاهش قیمتی 50 درصدی است. 
این وضعیت در قیمت به هیچ وجه متعادل نیست و نشان از یک بیماری شدید تولیدی و بازرگانی دارد که بسیاری را پولدار و بسیاری دیگر را به خاک سیاه می‌نشاند. 
سپس این قیمت دوباره شروع به جست و خیز والبته صعود می کند و در فاصله ای کمتر از 7 روز، یعنی 14/2 به مرز 1050 تومان افزایش می‌یابد. مجددا سقوط قیمت به تدریج شروع و در 26/2/1395، یعنی کمتر از 15 روز به مرز 830 تومان سقوط می‌کند و در فاصله ای 7 روزه، یعنی 2 خرداد ماه دوباره با قیمت 1280 تومان اوج می‌گیرد.
یادمان باشد که این میزان شدت نوسان و در فاصله کوتاه برای مواد اولیه هیچکدام از فعالیت‌های تولیدی دیگر اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی رخ نمی دهد. یعنی قیمت بذر، کود، سم و حتی ماشین آلات کشاورزی و ادوات با چنین اتفاقاتی رو به رو نیستند و درصنایع فولاد، ریخته گری، خدمات و حمل و نقل نیز چنین نوسانات شدیدی دیده نمی‌شود. پس این وضعیت، نوعی بیماری شدید و ویرانگر است که تولیدکنندگان را نیز دچار بیماری و دلهره و نگرانی خواهد کرد. چه مرغداری که جوجه را خریداری کرده است و چه آنکه می‌خواهد خریداری کند. آن کس که خریداری کرده و مثلا فراز و نشیب این نوسانات را پشت سر گذاشته است، منتظر است دوره پرورش تمام شود تا گوشت مرغ خود را وارد بازار کند و کسی هم که نخریده است، با اظطراب و دلشوره منتظر یک قیمت مناسب، شب را به روز و روز را به شب می‌رساند.
این فرایند، تولید نیست، فاجعه است. ولی گویا مرغداران و مسئولان مرتبط به آن عادت کرده اند و به قولی واکسینه شده اند. در واقع هیچ مرغداری از دو ماه آیندة خود خبر ندارد و انگار تولید گوشت مرغ و تخم مرغ با نوعی قمار که بُرد و باختش نامعلوم است ترکیب شده است ! 

 

تخم مرغ ها در انتظار حک شدن قیمت

باشگاه خبر نگاران جوان     ۲۰ تير ۱۳۹۵   

 

دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار گفت: با ابلاغ این مصوبه از سوی وزارتخانه این طرح به صورت آزمایشی در سه استان تهران، قزوین و البرز تا پایان تیر ماه عملیاتی خواهد شد.
سیدفرزاد طلاکش دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به وضعیت قیمت تخم مرغ اظهار داشت: قیمت تخم مرغ نسبت به هفته گذشته با ثبات بوده به طوریکه میانگین هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 2 هزار و 800 تومان به فروش می رسد که با احتساب 10 درصد سود مرغداران با زیان هزار و 140 تومانی مواجه هستند.
وی با اشاره به تاثیر افزایش صادرات بر قیمت گفت: با توجه به آنکه افزایش صادرات به افغانستان به صورت متمرکز نیست و به صورت پراکنده از استان های مختلف انجام می شود از این رو این امر تاثیری در افزایش قیمت نداشته و تنها تا حدودی به تثبیت قیمت ها کمک کرده است.
طلاکش با بیان اینکه روزانه 250 تن تخم مرغ به عراق و افغانستان صادر می شود، بیان کرد: با اتمام ماه رمضان پیش بینی ما مبنی افزایش صادرات است اما این امر تنها با رقابت با سایر رقبا همچون ترکیه و هندوستان در بازارهای هدف امکان پذیر خواهد بود چرا که در غیر اینصورت میزان صادرات در مقایسه با سال های گذشته با کاهش روبرو خواهد بود.
وی ادامه داد: با توجه به کاهش مصرف تخم مرغ در داخل ، عمده تغییرات قیمت تنها منوط به افزایش صادرات خواهد بود و ازطرفی براساس برآوردهای به عمل آمده میانگین قیمت هر کیلو تخم مرغ همانند سال گذشته 3 هزار و 400 تومان خواهد بود.
طلاکش با اشاره به مشوق های صادراتی بیان کرد: در مجموع مشوق های صادراتی برای محصولات کشاورزی و به ویژه تخم مرغ اختصاص نیافته و تنها مبلغ 20 میلیارد تومان به صورت تسهیلات از سوی صندوق حمایت از طیور به این امر تخصیص یافته که متاسفانه هنوز در اختیار مرغداران قرار نگرفته است.
تخم مرغ ها در انتظار حک شدن قیمت هستند
دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به حک شدن قیمت بیان کرد: منتظر ابلاغ این مصوبه از سوی وزارتخانه هستیم چرا که با ابلاغ این مصوبه این طرح به صورت آزمایش در سه استان تهران، قزوین و البرز  تا پایان تیر ماه عملیاتی خواهد شد.
گفتنی است براساس مصوبه قیمت هر عدد تخم مرغ با زرده معمولی 320 و زرده زعفرانی 330 تومان است که در پاییز با افزایش مصرف تا حدودی قیمت ها افزایش خواهد یافت.

قیمت مرغ در بازار به ۸۰۰۰ تومان رسید

مهر     ۱۹ تير ۱۳۹۵

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از افزایش قیمت هرکیلوگرم مرغ به ۸۰۰۰ تومان خبر داد.
مهدی یوسف‌خانی از افزایش قیمت مرغ نسبت به هفته قبل خبر داد و اظهارداشت: نرخ مرغ آماده به طبخ در مراکز خرده فروشی به ۸۰۰۰ تومان رسیده است.
وی، تعطیلات عید فطر و مناسب نبودن شرایط جاده‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: همین مسائل سبب بار کمتری از دیگر استان‌ها به تهران برسد و قیمت مرغ افزایش یابد.
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، قیمت مرغ در مراکز خرده فروشی را ۷۵۰۰  تومان اعلام و اضافه کرد: این شرایط پایدار نیست و با افزایش عرضه ما شاهد افت قیمت این کالا خواهیم بود.
یوسف‌خانی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است فردا قیمت مرغ ۲۰۰ تومان کاهش پیدا کند، ادامه داد: روز دوشنبه نیز شاهد افت ۲۰۰ تومانی قیمت این کالا خواهیم بود و تا پایان هفته جاری نرخ مرغ به ۷۶۰۰ تومان خواهد رسید.  
به گفته وی، قیمت مرغ تا پایان ماه جاری به ۷ هزار تومان می‌رسد.
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی درباره آخرین وضعیت بازار انواع ماهی در بازار نیز گفت: نرخ برخی ماهی‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان افزایش و نرخ برخی دیگر به همین میزان کاهش یافته است.  

 

پرورش بوقلمون به روش صنعتی در شهرستان دلگان

      ۱۵ تير ۱۳۹۵  

مدیر جهاد کشاورزی دلگان گفت: جوان کارآفرین این شهرستان برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان اقدام به پرورش بوقلمون به روش صنعتی با هزینه ای بالغ بر پنج میلیارد ریال در راستای اقتصاد مقاومتی کرده است.
یار محمد بامری اظهار داشت: شهرستان دلگان به لحاظ شرایط مناسب آب و هوای ظرفیت پرورش سه دوره بوقلمون را در سال دارد.
وی گفت: بوقلمون های کار آفرین دلگانی در حال حاضر 45 روزه هستند که در شهریور جاری به بازار مصرف ارسال می شود.
وی افزود: گوشت بوقلمون دارای پروتئین، چربی و کلسترل پایین تری نسبت به گوشت گوسفند، گاو و مرغ است.
جوان کارآفرین دلگانی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با تشویق جهاد کشاورزی این شهرستان نخستین واحد پرورش بوقلمون با ظرفیت پرورش 2 هزار قطعه در هر دوره تولید می شود.
آسا شه بخش اظهار داشت: بوقلمون یک پرنده سخت جان است و حساسیت های مرغ را ندارد و پرورش آن مانند مرغ تخصصی نیست.
وی ادامه داد: جوجه های بوقلمون را یک روزه خریداری می کنم که دوره پرورش آن چهار ماه است.
وی تصریح کرد: بزرگترین دغدغه من بازار فروش بوقلمون ها است که از مسئولان درخواست همکاری در این زمینه دارم و در حال حاضر سه نفر در این زمینه اشتعالزایی شده است.

 


رکود در بازار گوشت قرمز ادامه دارد
باشگاه خبر نگاران جوان     ۱۵ تير ۱۳۹۵      رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت:در حال حاضر بازار گوشت گوسفندی به سبب کاهش تقاضا در فصل گرما، اتمام ماه رمضان و ازدیاد سفر در رکود به سر می برد.
علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ، با اشاره به  ثبات قیمت گوشت در بازار اظهار داشت: در حال حاضر بازار گوشت گوسفندی به سبب کاهش تقاضا در فصل گرما، اتمام ماه رمضان و ازدیاد سفر در رکود به سر می برد.
وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو شقه بدون دنبه با قیمت 27 هزار تومان به مغازه دار و 30 الی 31 هزار تومان به مشتری عرضه می شود.
ملکی با اشاره به پیش بینی وضعیت قیمت بیان کرد: از ابتدای سال جاری قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در مقایسه با اسفند ماه حدود 4 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه نموده و هم اکنون با وجود تولید و عرضه مناسب نوسانات خاصی را پیش بینی نمی کنیم.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به قاچاق دام تصریح کرد: هم اکنون قاچاق دام از مرزهای کشور به سمت و سوی عراق و کویت  ادامه دارد .

 

اختراع دستگاهی جدید برای انسانی تر کشتن جوجه و مرغ ها

۱۵ تير ۱۳۹۵      

انگلستان- یک دانشجوی دکترا "دستکش پیچاندن گردن" ساخته است که هدف آن انسانی تر کردن کشتار جوجه ها است.
دکتر جسیکا مارتین(Jessica Martin)، برنده جایزه اتحادیه انسانی ذبح کردن دام و طیور، فارغ التحصیل دانشگاه گلاسگو است و موضوع پژوهش دانشگاهی وی طراحی دستگاهی مکانیکی برای ذبح انسانی تر جوجه ها در مزرعه است.
اگر پرنده ها بیمار یا آسیب دیده باشند یا به ذبح پرنده های کوچک نیاز باشد، هر ساله بیلیون ها پرنده در سراسر دنیا باید در مزارع کشته شوند. از ماه ژانویه 2013 در اروپا استفاده از پیچاندن دستی گردن حیوان به عنوان روشی برای کشتن طیور توسط قانون 2009/1099 شورا محدود شده است تا از حیوانات در لحظه کشته شدن حفاظت شود.
دکتر مارتین 4 دستگاه مطابق با قانون جدید اتحادیه اروپا(قانون1099/2009) طراحی کرده است که شامل دستکش جدید پیچاندن مکانیکی گردن می باشد تا جایگزین روش دستی آن شود.
این دستگاه ها برای اطمینان از قابل اعتماد بودن و تاثیر آن ها بر رفاه و آسایش بعد از مرگ طیور، عکس العمل ها، رفتار و همچنین آنالیز فعالیت مغز آزمایش شده است. 
این دستکش در بهبود فرآیند پیچاندن گردن موثر است و زمان مرگ مغزی و همچنین ناهماهنگی ها در روش دستی را کاهش می دهد. دکتر مارتین در حال حاضر بر چگونگی رقابتی بودن تولید تجاری این محصول به عنوان جایگزینی برای روش دستی بررسی انجام می دهد.
این مطالعه همچنین نیاز به پالایش و تمیز نمودن دستکش را شفاف سازی نموده است.

صادرات انواع دام و فرآورده‌های گوشتی به ۲۰ کشور کشور جهان

ایلنا     ۱۴ تير ۱۳۹۵      


رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی خراسان رضوی گقت: از صادرات انواع دام و فرآورده‌های گوشتی به ارزش ۱۴ میلیون دلار با نظارت و مجوز بهداشتی دامپزشکی استان به ۲۰ کشور جهان خبر داد.
مسعود ابراهیمی افزود: این میزان طی ۳ ماه ابتدای سال جاری صادر شده و طی همین مدت تخم مرغ خوراکی همچنان در صدر صادرات استان قرار داشته و از ابتدای سال تا کنون بیش از ۹۰۰۰ هزار تن از این فرآورده به ارزش ۴ میلیون و ۹۰۸ هزار دلار به کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان صادر شده است.
ابراهیمی، کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه، خاورمیانه، چین و هندوستان و اعضای اتحادیه اروپا نظیر؛ ایتالیا و لهستان را از مشتریان اقلام صادراتی فوق دانست.
وی در زمینه واردات نیز اظهار داشت: واردات ایران از ۴ کشور تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و افغانستان صورت می‌گیرد.
ابراهیمی، عمده اقلام وارداتی استان در زمینه دام و طیور را گندم دامی، کنجاله پنبه دانه، پیله ابریشم و... دانست که همگی قبل از ورود به کشور بایستی مجوزهای بهداشتی دامپزشکی را اخذ نمایند.
وی دقت در بررسی محموله‌های صادراتی و وارداتی را از جمله مواردی دانست که نقش مستقیمی در سلامت جامعه و اقتصاد کشور دارد و یادآور شد: پذیرش محموله‌های صادراتی مرتبط با دام و طیور جمهوری اسلامی در دیگر کشور‌ها منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است و این مهم در زمینه محموله‌های وارداتی نیز صادق است و تا محموله‌ای دارای گواهی معتبر دامپزشکی از کشور مبدا نباشد، اجازه ورود به کشور را نخواهد داشت و بر این اساس کلیه محموله‌ها در سامانه یکپارچه قرنطینه دامی سازمان دامپزشکی کشور به صورت آنلاین ثبت می‌شود.

 

مرغدران به ازاء تولید هر کیلو مرغ 900 تومان ضرر می‌کنند

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی صنعتی استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر مرغداران به ازای هر کیلوگرم مرغ بین 800 تا 900 تومان ضرر می‌کنند و گاه این رقم به بیش از این هم می‌رسد.
بهمن احمدی ، با بیان اینکه قیمت مرغ همواره با افت و خیزهای زیادی مواجه است، افزود: قیمت مرغ در بازار بستگی زیادی به عرضه و تقاضا و کشش بازار دارد.
احمدی با بیان اینکه هر ساله قیمت مرغ در این زمان از سال افت پیدا می‌کند، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده یک کیلوگرم مرغ برای مرغداران حدود 4200 تومان است، در حالیکه مرغ درب مرغداری با قیمت 3400 تا 3500 تومان از مرغدار خریداری می‌شود و این رقم برخی روزها حتی به سه هزار تومان هم می‌رسد.
احمدی در ادامه از مرغداران خواست برای جلوگیری از افت و خیز قیمت مرغ با برنامه جوجه ریزی کنند.
وی در ادامه اشاره‌ای هم به دیگر مشکلات مرغدران همچون بدهکاری تعدادی از آنها به سیستم بانکی داشت و افزود: بدهکاری مرغداران توان خرید نهاده‌ها برای جوجه ریزی و بازگشت به تولید را از آنها گرفته و اگر دولت به حمایت از آنها نیاید قطعا نخواهند توانست به چرخه تولید بازگردند.
احمدی خواستار استمهال بدهی مرغدران شد و افزود: وام‌های با سود بالا و مدت زمان بازپرداخت کم توان اقتصادی برخی از مرغداران را از آنها گرفته است.
احمدی در ادامه با اشاره به زنده فروشی مرغ در بازار، خواستار برنامه ریزی مسئولین برای جلوگیری از عرضه مرغ زنده در بازار شد و گفت: عرضه مرغ زنده در بازار علاوه بر اینکه بهداشت عمومی جامعه را به مخاطره می‌اندازد، باعث متضرر شدن مرغداران نیز می‌شود.
به گفته مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی صنعتی استان کرمانشاه شهروندان با خرید مرغ زنده بین 27 تا 28 درصد پول بیشتری را به ازای خرید مرغ بسته‌بندی شده و بهداشتی پرداخت می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به نبود امکان صادرات مرغ تولیدی در استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه کشتارگاه مجهز به خط 02(تخلیه اتوماتیک) ندارد و به همین دلیل نیز عملا امکان عرضه مرغ تولیدی استان در بازار های صادراتی وجود ندارد، در حالیکه استان کرمانشاه ظرفیت تولید مرغ بالایی داشته و عملا از این ظرفیت استفاده‌ای نمی‌شود.
احمدی با بیان اینکه استان‌های شمالی کشور و استان‌های دیگری مثل اصفهان، خراسان رضوی و ... صادرات مرغ از مرزهای استان کرمانشاه دارند، افزود: با تجهیز کشتارگاه‌های استان به خط صادرات، مرغداران استان پای کار آمده و به نظر می‌رسد این اتفاق خواهد توانست صنعت مرغداری استان را رونق ببخشد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در استان کرمانشاه 9 کشتارگاه مرغ فعال است که هیچ یک از آنها مجهز به خط 02 نیستند، گفت: قول‌هایی در زمینه تجهیز یکی از کشتارگاه‌های استان به خط صادرات ظرف سه تا چهار ماه آینده داده شده است، البته برای رونق صادرات مرغ تولیدی استان نیاز به تجهیز تمامی کشتارگاه‌های مرغ به خط ویژه صادرات وجود دارد.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی صنعتی استان کرمانشاه با بیان اینکه تجار عراقی تمایل زیادی به خرید مرغ از استان کرمانشاه دارند، خواستار برنامه‌ریزی مسئولان استان برای فراهم کردن امکانات صادرات مرغ شد.
احمدی سپس میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان کرمانشاه در هر دوره را بین یک میلیون و 700 هزار قطعه تا دو میلیون قطعه متغیر دانست و گفت: میزان جوجه ریزی در برخی از ایام سال مثل ایام نوروز به دو میلیون و 300 هزار قطعه هم می‌رسد.
احمدی ظرفیت اسمی واحدهای تولید مرغ گوشتی استان کرمانشاه در هر دوره را بیش از 10 میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: به دلیل نبود بازار مصرف از این ظرفیت استفاده‌ای نمی‌شود.
کنترل سیستم دلالی، برخورداری از حمایت شرکت پشتیبانی امور دام، تامین اعتبار بهینه‌سازی تجهیزات مرغداری ها و به‌ویژه گازرسانی به این واحدها دیگر مواردی بود که مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی صنعتی استان از آنها به عنوان درخواست‌های مرغداران از دولت یاد کرد. 

 

کاهش قیمت تخم مرغ اشک تولیدکنندگان را درآورد

دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار گفت:میانگین قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری از هفته گذشته، به دلیل روند نزولی صادرات به مرز 2 هزار و 700 تومان رسیده است.
سید فرزاد طلاکش دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از کاهش قیمت تخم مرغ خبر داد و گفت: میانگین قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری از هفته گذشته، به دلیل روند نزولی صادرات به مرز 2 هزار و 700 تومان رسیده است.
وی با اشاره به آنکه صادرات در 10 روز گذشته به صفر رسیده است، گفت: صادرات تخم مرغ به عراق به سبب آنکه ترکیه کالا را با قیمت  بسیار ارزان به عراق صادر می کند توان رقابت وجود ندارد و حال نباید فراموش کرد که مشوق صادراتی به ازای هر کیلو 500 تومان تنها راه حل صادرات این بحران است .
طلاکش ادامه داد:  سال گذشته ، ترکیه به سبب بر خی مشکلات سیاسی نتواست صادراتی به عراق داشته باشد و از این سو سهم قابل توجه صادرات کالا را ایران گرفت اما گفتنی است که امسال ترکیه با برنامه ریزی وارد بازار صادراتی عراق شده که اگر ساز و کار مشوق صادراتی به کار گرفته نشود با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.
دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به روند پیش بینی قیمت بیان کرد: با توجه به فصل گرما و نزدیک شدن به آستانه ماه رمضان می توان گفت که اگر ظرف 20 روز آینده برای صادرات تمهیداتی به کار گرفته نشود با افت قابل توجه قیمت روبرو می شویم.
وی تصریح کرد: با توجه به آنکه قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ 3 هزار و 600 تومان است، اکنون مرغداران با زیان 900 تومانی قیمت مواجه هستند.

 

واحدهای تولید فرآورده های گوشتی دارای مجوز مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی هستند

 معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت : واحدهای رسمی تولید فرآورده های گوشتی مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی هستند.
به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید محصولات صنایع غذایی دارای مجوز از سوی وزارتخانه به‌عنوان واحدهای رسمی شناخته می‌شود که همواره در صنعت غذا زمینه‌ساز اشتغال، تولید و ایجاد ارزش‌افزوده است.
او درباره مشکلات این صنعت اشاره داشت و ادامه داد: نظارت‌های بهداشتی نیز مسئولان را مقید می‌کند تا تمامی محموله‌های گوشتی متقاضی ورود به کشور را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد زیرا سلامت مردم در اولویت‌های درجه اول نظام قرار دارد.
رکنی در خصوص ورود گوشت به کشور افزود: سالانه حدود 800هزار تن گوشت قرمز در داخل کشور تولید می‌شود و حدود10درصد از این حجم نیز جزو سهم وارداتی کشور به شمار می‌آید اما وزارتخانه به دنبال آن است تا با افزایش تولید، میزان نیاز داخل را تأمین و پوشش دهد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اصولاً تمامی تولیدکنندگان درصدد ورود مواد اولیه خود با شرایط ارزان هستند و از همین رو استاندارد و نهادهای نظارتی باید در بررسی و تحقیق‌های خود از صحت و سلامت گوشت و صنایع تبدیلی آن مطمئن شود.
در ادامه معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر آنکه نباید برای واردات، تولید را به نابودی بکشانیم ، اذعان کرد: محور اصلی سیاست‌های کلان کشور باید حمایت از تولید باشد و پیمودن روندی نظیر اینکه به خاطر 30 تا 40 هزار تن واردات تولیدات خود را مغفول و فراموش کنیم، در اصل یک نوع جفا به‌حق تولیدکننده انجام‌شده است.
او ادامه داد: بسیاری از کشورها بر روی محصولات تولیدی خود و حتی مواد اولیه محصولاتی که در کشورشان وجود دارد، تعرفه‌های سنگین 180درصدی وضع می‌کنند تا محصولات مشابه هیچ‌گاه بازار داخلی و صادراتی آن کشور را تهدید نکند.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه بررسی مشکلات واحدهای صنعتی فرآورده‌های گوشتی آغاز شده است، افزود: باید تولیدات داخلی را حفظ کرد و واحدهای تعطیل‌شده را بار دیگر به چرخه تولید بازگرداند؛ از همین رو، مشکلات بخش‌های مختلف شناسایی و در اسرع وقت به آن‌ها رسیدگی می‌شود.
او درباره لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران این صنعت تأکید کرد: هر سرمایه‌گذاری نیازمند حمایت است زیرا سرمایه عظیمی را برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی هزینه کرده است تا چرخ اقتصاد، معیشت خانوارها و تولید ملی به چرخش دربیاید بنابراین نباید با تصمیم های نادرست، به جای حمایت چوب لای چرخ صنایع تولیدی گذاشت؛ وزارت جهاد کشاورزی حتی در امور بازرگانی نیز اگر تولیدکنندگان با مشکل مواجه هستند، با فراغ بال مشکلات آن‌ها را پوشش می‌دهد.